TheBankers

بانک, بانکداری, اقتصاد و مدیریت

اخبار: دلايل افزایش قیمت دلار در بازار تهران

دلايل افزایش قیمت دلار در بازار تهران
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اكونيوز: فعالان بازار ارز تهران از اتخاذ تدابیر بانک مرکزی برای مهار افزایش قیمت دلار در بازار گفتند و اعلام کردند: روند افزایش قیمت دلار در هفته جاری متوقف شده است.در هفته گذشته شایعاتی مبنی بر اینکه "بانک مرکزی قیمت دلار را در بازار داخل عمدا افزایش داد تا بخشی از کسری بودجه دولت را جبران کند" مطرح بود.

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران ،در حالیکه ارزش دلار در برابر ارزهای عمده دنیا در بازار جهانی رو به کاهش است و هر روز اخباری مبنی بر ثبت کاهش رکود آن منتشر می شود اما دلار در بازار ارز تهران طی دو، سه هفته گذشته به یکباره جهش قیمتی را تجربه کرد.

بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی افزایش قیمت دلار را تغییر رابطه درهم امارات نسبت به دلار پس از تغییر چندساله عنوان می کنند. آنها معتقدند اخیرا ارزش درهم امارات نسبت به دلار به میزان بسیاری افزایش یافته و همین امر موجب گرانی دلار در بازار تهران شده است.

 

استدلال آنها در این زمینه این است که در چنین شرایطی دلالان و واسطه های گرانی که به بازار کشور امارات ارتباط دارند، دلار را از سطح بازار ایران خریداری کرده و آن را در بازارهای دبی و سایر شهرهای امارات به فروش می رسانند و از این طریق سودهای کلانی به جیب می زنند.

 

شاید به همین دلیل باشد که با تزریق صدها میلیون دلار از سوی بانک مرکزی به بازار تهران در هفته گذشته همچنان شاهد افزایش قیمت دلار بودیم.

 

اغلب صرافی های واقع در فردوسی، کمبود دلار در بازار را عامل اصلی گرانی آن در هفته گذشته عنوان می کنند. البته در این میان نیز شایعاتی از سوی فعالان بازار مبنی بر اینکه" بانک مرکزی عمدا قیمت دلار را در بازار داخل افزایش داده تا بخشی از کسری بودجه دولت را از این طریق جبران کند"، در هفته گذشته مطرح می شد.

 

از سوی دیگر یکی از دلایلی که برخی از صرافیها برای گرانی قیمت دلار طی هفته اخیر عنوان می کنند عزیمت حجاج ایرانی به عربستان است. به اعتقاد آنها به دلیل کمبود ریال عربستان در بازار تهران، حجاج اقدام به خرید دلار از بازار تهران و تبدیل آن به ریال در بازار کشور عربستان است که این خود به نوعی تعادل عرضه و تقاضا را برهم زد و موجب افزایش قیمت دلار در هفته های گذشته شد.

 

شاید به نوعی تفاوت قیمت ارز در بانکهای دولتی خود یکی از دلایل نوسانات و تغییر قیمتها در بازار باشد، زیرا حتی تفاوت چند ریالی در قیمت انواع ارز در بازار نیز خود به نوعی اثرگذار در نوسانات قیمتی است.

 

این درحالی است که طبق اعلام آخرین مقادیر نرخ ارز از سوی بانک تجارت، نرخ خرید و فروش دلار آمریکا به ترتیب" 930 و 936" تومان، پوند انگلیس به ترتیب" 1909 و 1919" تومان و یورو به ترتیب" 1371 و 1381" تومان است.

 

این درحالی است که نرخ خرید و فروش درهم امارات و یکصد ین ژاپن نیز از سوی این بانک به ترتیب "252 و 256" تومان و نیز" 831 و 838" تومان اعلام شده است.

 

از سوی دیگر طبق اعلام آخرین مقادیر نرخ ارز از سوی بانک ملت، نرخ خرید و فروش دلار آمریکا به ترتیب  "935 و 937" تومان، پوند انگلیس به ترتیب" 1902 و 1910" تومان، یورو به ترتیب"1396 و 1373" تومان است.

 

این درحالی است که نرخ خرید و فروش درهم امارات و یکصد ین ژاپن نیز از سوی این بانک به ترتیب "254 و 255" تومان و نیز" 825 و 830" تومان اعلام شده است.

 

مقایسه این دو آمار نشانگر تفاوت فاحش قیمت خصوصا در مورد یورو است که البته دلار نیز اندکی تفاوت دارد. اما بررسی نرخ ارز در صرافی های بانکهای خصوصی و آزاد واقع در خیابان فردوسی نیز حکایتی دیگر از نرخ انواع ارز در بازار آزاد  را رقم می زند.

 

بر این اساس نرخ خرید و فروش دلار به ترتیب "935 و 940" تومان، پوند انگلیس به ترتیب" 1920 و 1930" تومان و یورو به ترتیب" 1380 و 1388" تومان است. این درحالی است که نرخ خرید و فروش درهم امارات و یکصد ین ژاپن نیز از سوی این صرافیها به ترتیب "255 و 260" تومان و نیز" 830 و 835" تومان اعلام شده است.

 

البته برخی از صرافیها نیز در شرایط فعلی که دلار از ابتدای هفته جاری کاهش یافته دست از خرید و فروش آن برداشته و از خرید و فروش آن امتناع می ورزند اما کماکان خرید و فروش سایر ارزها در آنجا ادامه دارد.

 

اما واسطه ها نیز که این روزها لبخند به لب به خرید و فروش دلار در بازار می پردازند نیز از اوضاع به وجود آمده در بازار راضی هستند و گردش مالی بالایی را برای خود طی هفته های اخیر مطرح می کنند. البته از دیدگاه آنها کمبود دلار در بازار در هفته جاری وجود ندارد چراکه بانک مرکزی به توزیع دلار در بازار پرداخته و به این ترتیب از پنجشنبه هفته گذشته به بعد کمبود در بازار وجود ندارد.

 

نکته قابل توجه دیگر این است که صرافیهای برخی بانکهای خصوصی واقع در خیابان فردوسی قیمتهایی به مراتب بالاتر از سطح بازار برای دلار و یورو خود پیش چشم مشتریان قرار داده اند. البته برخی دیگر نیز نرخهایی هم ردیف سطح بازار را برای انواع ارز تعیین کرده اند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۶ساعت   توسط   |